EXPEDICE ŽIVÁ AFRIKA
EXPEDICE ŽIVÁ AFRIKA ODJÍŽDĚLA S NÁSLEDUJÍCÍMI CÍLI:
Provést terénní geografi cké práce v rámci mezinárodního programu MAB – Man and Biosphere ve spolupráci s místními univerzitami. Aktivně vstupovat do televizního i rozhlasového vysílání afrických zemí. V místním tisku informovat o České republice, expedici a jejím poslání. Navazovatobchodníkontaktypročeskéfi rmy s využitím našich zastupitelských úřadů. Aktuálně informovat o současné Africe prostřednictvím tisku a rozhlasu. Natočit zajímavý dokumentární i propagační fi lmový materiál. Pořídit atraktivní fotografi e ukazující reálný stav Afriky. Sběr entomologického materiálu. Zdravotnický program. Zdravotnická a potravinová pomoc. Sportovní program: treking, rafting, horolezectví…
HLEDÁNÍ ZÁHAD
Po návratu z Afriky jsem až příliš často tázán na „skutečný“ průběh akce. Na to, jaká byla naše expedice Živá Afrika „doopravdy“. Dotazy na opravdový život Afriky, na hory, pouště, džungle a města s jejich obyvateli předbíhá zvědavost poutaná k našim africkým problémům. Nejčastější otázkou je, jací byli v Africe černoši. Kde nás kdo okradl? Byli jsme přepadeni? Kdo z nás byl jak nemocen? Co ženy? Ponorková nemoc v našich řadách? Který úsek cesty je nejobtížnější? Vůbec nejčastější jsou právě dotazy na „skutečné“ okolnosti tragické nehody našeho motorového rogala při pokusu o přelet Kilimandžára. Padají dohady, zda naši kluci nebyli sestřeleni masajskými oštěpy či luky a jiné nesmysly. Uměle se hledají kouzla, čáry a magie. Černá Afrika dokáže kouzlit jinde a jinak. Naše Afrika byla taková, jakou ji naleznete v knize ŽIVÁ AFRIKA… a této výstavě. Text z přebalu knihy AFRICKÝ DENÍK – ŽÍVÁ AFRIKA. Další pasáže následují.
DOMA
Po osmi měsících na cestách jsme v Čechách, ale ještě ne doma. Je třeba dotáhnout expedici Živá Afrika do úplného závěru. Po 236 expedičních dnech se 5. prosince opět vracíme v Praze na Staroměstské náměstí, znovu zde vystavujeme naše vozidla. Speciálně upravená Tatra 815 ujela 33 000 km – z toho 5 500 Evropou, 2 500 Asií a 25 000 kilometrů Afrikou. Doprovodný džíp má za sebou dokonce 42 000 kilometrů, během cesty skvěle posloužil. Mistr Jan Hus s vítězící pravdou musí ze sousoší na chvilku ohlídat i naše auta, čeká nás tiskovka v Press klubu v Pařížské ulici. Jaká byla Afrika? Občas lahůdková, občas náročná, každopádně černá. Při večerním pořadu „21“ si mohou všichni udělat představu, jaká Afrika skutečně byla a jak obtížnými úseky jsme hlavně v Kongu projížděli. Ve střižně studia se ptají, jak jsem natáčel triky s projížděním auta džunglí. Nebylo třeba nic aranžovat, o vše se postarala drsná příroda. K jednoduchému životu malých Pygmejů je najednou tak daleko. Na Staroměstském náměstí se dělíme o pozornost s největším mítinkem pekelníků, andělů a Mikulášů. Nárokují zde dnes zápis do Guinessovy knihy rekordů. Při pohledu na spousty černých čertíků se vracíme zpět do černé Afriky. Čerti nebo andělé, nezáleží na barvě pleti.
Všude na světě jsou lidé dobří nebo méně dobří. Měli jsme to štěstí setkávat se většinou s těmi lepšími…